Efekt rustykalny

Efekt rustykalny jest osiągany poprzez wytworzenie w budynku sielskiej atmosfery zgodnej z naturą i przyrodą. Rustykalne płytki ceramiczne i gresy muszą więc wkomponować się w klimat wiejskiej zabudowy. Efekt rustykalny w szklanym biurowcu będzie wyjęty z kontekstu i raczej się nie sprawdzi. Wieś od zawsze inspirowała zestresowanych ludzi. Człowiek nie jest biologicznie przystosowany do życia w wielkim betonowym terrarium ze szklana elewacją. Drapacze chmur na dłuższą metę męczą nas i obniżają nam nastrój. W gęstych od nowoczesnych szklanych biurowców metropoliach Korei Południowej jest bardzo wiele samobójstw. Ludzie nie wytrzymują presji społecznej na doskonałość i presji korporacyjnej na czas. Potrzebujemy spokoju, przestrzeni i kontaktu z roślinnością. Jeżeli mieszkamy w mieście i mamy kawałek ogrodu, możemy więc postawić na efekt rustykalny i płytki ceramiczne oraz gresy w stylu rustykalnym.  Potrzebujemy kontaktu fizycznego z naturalnym środowiskiem oraz zachwytu nad małymi codziennymi rytuałami i przyjemnościami. Chcemy odetchnąć świeżym powietrzem i zapachem drzew i ziół. Dusimy się w Nowym Jorku zapachem zużytego powietrza z wentylacji. Jeżeli nie byłaś w Nowym Jorku i chciałbyś poczuć zapach prawdziwej metropolii wystarczy udać się na dworzec centralny w Warszawie. Prawie cały Manhattan tak zalatuje.

Wieś jest ucieczką od brzydkich zapachów i miejskiego zgiełku. Czasami potrzebujemy wyłączyć głowę i pobyć w ciszy wiatru i wśród ćwierkających wróbelków. Tam gdzie nikt nas nie popędza i nie atakuje coraz to nowymi pomysłami. Mogą wówczas zakwitnąć bujne relacje międzyludzkie. Wróbelki się nie spieszą tylko figlują. Przejedzone myszy leniwie wyglądają z dziury w ścianie. W rustykalnej chatce lepiej nie stawiać zegarków. Czas płynie tu dużo wolniej. Tak jak tysiące lat temu zachwycamy się pięknem świata, małymi radościami i bawimy się życiem. Tak jak dzieci obserwujemy pszczółki, żabki i motyle. Mamy czas dla ludzi. Wyprowadziwszy się na wieś, nie musisz już walczyć o awans w korporacji, tylko spokojnie dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne. Kiedy separatystyczni i gospodarczo aktywni Baskowie i Katalończycy nie chcą płacić podatków na socjalnie nastawionych do życia Andaluzyjczyków, ci ostatni bardzo chętnie leżą na plaży lub na hamaku i na każdą próbę zapewnienia im pracy odpowiadają „maniana” czyli jutro. Wieś zawsze miała dystans do rządu i ciągle rosnącej dziury budżetowej.

Ale najważniejsze w stylu rustykalnym z praktycznego punktu widzenia jest to, ze na wsi nie ściąga się butów w domu. Może to wydawać się nam dziwne, ale w krajach śródziemnomorskich przez pół roku nie pada. Nie ma tam więc błota. Niema tam również śniegu. Chodzi się więc po domu w butach i wnosi na tych butach co najwyżej jakieś puszki i pyłki. Płytki ceramiczne i gresy mają więc za zadanie doskonale maskować pył, piasek i wszelkiej maści brud. We wnętrzach w stylu rustykalnym nie sprząta się zbyt często. Jeżeli masz wrażenie że musisz posprzątać zrób to kiedy indziej, a teraz zachwycaj się pięknem krajobrazu i detalami cudownej roślinności. Poczuj się jak dziecko u babci. Nowe i idealnie doskonałe sprzęty tu po prostu nie pasują. Uciekamy przecież od technologii i globalizacji.

Rustykalny styl śródziemnomorski zakłada że nie musi być ani perfekcyjnie równo, ani perfekcyjnie czysto, ani elitarnie. Płytki ceramiczne i gresy wywołujące efekt rustykalny nie mogą więc być ani równe ani zbyt jednolite. Muszą być również odporne na przetarcia i zarysowania albo najlepiej już od początku powycierane i porysowane fabrycznie. Płytki ceramiczne i gresy rustykalne imitują zniszczone i schodzone posadzki. Ideałem są tu wytarte płytki typu cotto i wszelkie imitacje ukruszonego i obitego a nawet popękanego kamienia o wyrazistym rysunku.

Aby wywołać efekt rustykalny należy zadbać aby było na luzie i skromnie. Płytki i gresy dające efekt rustykalny maja uwolnić nas od sprzątania i porównywania się z sąsiadami. Wieś to nie elity. Kiedy nie jesteś członkiem elit, nie musisz stawać na głowie żeby zaistnieć w wyższych sferach. Nie musisz posiadać nowego bentleya, żeby przyjęto cię do jakiegoś masońskiego klubu. Możesz być wolny od bogactwa i kosztowności. Jak trudno jest brylować na salonach aby ktokolwiek zwrócił na ciebie uwagę i potraktował cię poważnie. Musisz podążać za elitarną modą. Aby członkowie panującej kasty nie wykluczyli cię z elit, musisz mieć zegarek za dwa miliony i buty za sto tysięcy. Będąc wieśniakiem nie musisz nikomu niczego udowadniać.

 

Bezpłatna* wizualizacja i doradztwo

Skorzystaj z bezpłatnej usługi wizualizacji i doradztwa. Klienci którzy kupują płytki ceramiczne w firmie Chata 1 mogą poprosić o pomoc konsultantów. Pomoc polega na wprowadzeniu wymiarów pomieszczenia i jego układu do programu komputerowego a następnie rozmieszczeniu różnych produktów i konkretnych płytek na modelu komputerowym w celu możliwie najkorzystniejszego zaaranżowania danego wnętrza.

Całe pomieszczenie ogląda się na 42 calowym ekranie w formie animacji 3D. W czasie wykonywania wizualizacji konsultant może doradzić jakie technologie są optymalne w konkretnych sytuacjach lub pomóc w doborze materiałów bądź kolorów. Może również zaproponować wiele ciekawych rozwiązań i zasugerować jak stworzyć wnętrze w określonym stylu.

Więcej informacji na temat jak i w jakim celu robimy wizualizacje znajduje się w sekcji „porady”

* Dla klientów dokonujących znacznych zakupów do wizualizowanych wnętrz. Szczegóły informacji dostępne są w salonach.

Negocjuj ceny indywidualnie

Jeżeli klient firmy Chata 1 zamierza dokonać większych zakupów lub zakupów wielokrotnych może ubiegać się o rabat lub stały rabat. Rabaty nie dotyczą aktualnych przecen i promocji. Firmy mogą również ubiegać się o płatności terminowe. Wszelkie kwestie dotyczące cen i warunków sprzedaży uzgadnia się na miejscu w sklepie.

Skorzystaj z transportu

Przy większych zakupach firma Chata 1 dostarcza towar pod wskazany adres.

Przy dużych zakupach możliwy jest transport na terenie całej Polski i Litwy.

Salony sprzedaży

Suwałki

ul.Szpitalna 1A
tel:87 566 70 33

Ełk

ul.Kilińskiego 16
tel:87 610 99 01

CHATA 1
Żukowski, Puchalski, Żynda Sp.j.

16-400 Suwałki, ul. Szpitalna 1a
NIP: 844-232-02-14, Regon: 200328480
biuro@chata1.pl